See Poukka on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown, possibly of the same root as Poukkula (in place names), Poukko.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Poukka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Poukka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Poukka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pou",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Poukka-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpou̯kːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpo̞u̯kːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oukːɑ"
}
],
"word": "Poukka"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown, possibly of the same root as Poukkula (in place names), Poukko.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Poukka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Poukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Poukattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Poukkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Poukkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Poukka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Poukka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pou",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oukːɑ",
"Rhymes:Finnish/oukːɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpou̯kːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpo̞u̯kːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oukːɑ"
}
],
"word": "Poukka"
}
Download raw JSONL data for Poukka meaning in All languages combined (19.8kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Poukka",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Poukka",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.